Note: You are using Internet Explorer 11, which may have display errors, we recommend using a browser such as Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge or Safari

späť

Funkčný podhľad StoSilent Distance umožňuje adekvátnu priestorovú akustiku v pamätníku 9/11 Memorial

Dve deväť metrov hlboké vodné nádrže slúžia ako memento tragédie na mieste bývalých „dvojičiek“ Svetového obchodného centra (c) Pygmalion Karatzas / Arcaid zobraziť obrázok v plnej veľkosti

Dve deväť metrov hlboké vodné nádrže slúžia ako memento tragédie na mieste bývalých „dvojičiek“ Svetového obchodného centra (c) Pygmalion Karatzas / Arcaid

Tam, kde až do 11. septembra 2001 stálo World Trade Center s dovtedy najvyššími budovami v New Yorku, sa dnes nachádza pamätník 9/11 Memorial - pomník pre takmer 3000 obetí teroristického útoku. K starostlivo vybraným materiálom, ktoré sú v pamätníku použité, patrí aj funkčný podhľad StoSilent Distance.


Dubmi osadená plocha podobná námestiu obklopuje dve vodné nádrže, ktoré kopírujú pôdorys Twin Towers. Voda tu padá do hĺbky 9 metrov ako vodopád. Jediná budova na Ground Zero je návštevnícky pavilón, ktorý je súčasne vstupom do podzemného múzea. So svojimi sklonitými, transparentnými a reflexnými povrchmi chce pavilón pútať pozornosť, vyzvať návštevníkov k vstupu, pohľadu dovnútra a k dotyku. V interiéri čnejú k vrcholu sklenenej pyramídy átria dva originálne konštrukčné stavebné prvky ako relikty onej tragédie. Pod obomi vodnými nádržami sa nachádzajú priestory historickej a pamätné výstavy. V porovnaní s halami s jednotlivými exponátmi pôsobia tieto priestory skôr intímne a osobne. Ukazujú tiež portréty a filmové zábery ľudí, ktorí prišli pri útoku o život.

„Reflecting Absence“ – aj podhľad StoSilent Distance slúži základnému mottu pamätníka

Stvárniť pomník tohto druhu vyžadovalo od všetkých zúčastnených veľkú schopnosť vcítenia. Dojem z priestoru múzea mal byť pôsobivý, ale nie tiesnivý. Podarilo sa to aj vďaka použitiu špičkových materiálov, ktoré sa nestavajú do popredia a ktoré napomáhajú vytvoriť v priestore citeľnú prázdnotu. "Reflecting Absence" (Odraz neprítomnosti) je totiž hlavným mottom pamätníka. K vybraným materiálom, ktoré boli použité pri stavbe múzea, patrí aj podvesený funkčný podhľad StoSilent Distance. Podhľad navrhnutý a realizovaný newyorskými špecialistami z Pyroc Inc. slúži nielen správne fungujúcej priestorovej akustike, ale spĺňa aj najvyššie nároky múzea na vzhľad povrchu. Omietnutý funkčný podhľad absorbuje zvuk v širokom spektre, skracuje ozvenu a znižuje hluk.

Akustický podhľad bez škár StoSilent Distance je ľahký, tuhý a stabilný

Akustický pohľad StoSilent Distance

Systém StoSilent Distance je použiteľný ako podvesený podhľad alebo stenový obklad s dutinou. Je možné s ním vytvoriť plochu do 200 m2 alebo s dĺžkou strany 20 m bez dilatačnej škáry. Systém StoSilent Distance je realizovateľný tiež v nehorľavom a flexibilnom variante s minimálnym polomerom 5 m. Štandardná verzia systému sa montuje na kovovú podkladovú konštrukciu podľa EN 13964 a môže byť vybavená povrchovou úpravou StoSilent Top (250 farebných odtieňov) v najjemnejšej štruktúre, poprípade sa štruktúrovanou silikátovou akustickou povrchovou úpravou StoSilent Decor M (450 farebných odtieňov). Všetky dosky systému sa vyznačujú nízkou hmotnosťou, vysokou tuhosťou a minimálnou dilatáciou vplyvom vlhkosti a teploty. Veľké formáty (až 2,40 x 1,20 m) znižujú počet styčných škár a minimalizujú objem stierkovania a brúsenia. Do podhľadu sa dajú ľahko integrovať osvetľovacie telesá, ventilátory alebo skryté reproduktory. Odskúšané hodnoty absorpcie zvuku sa líšia podľa druhu dosky, hrúbky skladby a druhu povrchovej úpravy medzi 0,40 a 0,80 (ɑw podľa EN ISO 11654).

Úžitková hodnota a prednosti systému StoSilent Distance sú zrejmé na prvý pohľad

 • Podhľad je možné realizovať bez škár až do plochy 200 m2 alebo 20 m dĺžky strany
 • Vhodný je aj pre zakrivené plochy a klenby
 • Podľa variantu systému je vhodný tiež pre vlhké priestory
 • Nízka hmotnosť
 • Vysoká tuhosť
 • Nepatrná dilatácia vplyvom vlhkosti a teploty
 • So vzduchotesným kašírovaním
 • Jednoduché spracovanie vďaka homogénnej štruktúre dosiek
 • Kryje inštalačné rozvody objektu
 • Bezpečne prevetráva
 • Odskúšané hodnoty absorpcie (podľa druhu dosky, hrúbky skladby a druhu povrchovej úpravy): 0,40 - 0,80 (ɑw podľa EN ISO 11654)
 • Horľavosť (trieda) A2-s1, d0 alebo B-s1, d0 podľa EN 13501-1, podľa charakteristiky

Na stiahnutie

Akustika – prehľad služieb

Akustika systémy akustických panelov, stropné prvky, akustické omietky, dizajn a akustika atď.

Kontaktujte nás

Hlavné sídlo spoločnosti

Hlavné sídlo spoločnosti 

Pribylinská 2
Bratislava

tel.: +421 911 650 114